تأثیر ماساژ درمانی بر کیفیت خواب بعد از عمل بیماران تحت جراحی بای پس عروق کرونر

بیماری های قلبی عروقی بیشــترین آمار مرگ و میر را به خود اختصاص داده است و تا سال 2020 ،همچنان عامل اولیه مرگ و میردر دنیا خواهد بود. تعداد بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری های عروق کرونر که به درمان های دارویی پاسخ نمی دهند، تحت عملجراحی پیوند عروق کرونر قرار می گیرند. این روش رایج حدود 35 سال است که در جهان پزشکی انجام می پذیرد. اگرچه عمل جراحی پیوند عروق کرونر یک عمل رایج با میزان مرگ و میر پایین می باشد و باعث تسکین نشانه های آنژین به نحو مطلوبی می گردد؛ اما بهبودی پس از جراحی های قلبی همراه با علائم و نشانه های درد و دیسترس روانی و مشکلات مربوط به خواب می باشد.

بیش از 30 سال است که اختلال خواب در بیماران تحت عمل جراحی پیوند عروق کرونر شناسایی شده است. محققان این اختلال را پس از جراحی عروق کرونر به عوامل متعددی همچون محیط بیمارستان، تفاوت های فردی از نظر سن، جنس، بیماری های همراه و اثرات درمان طبی و جراحی نسبت داده اند . روزنبرگ می نویسد اختلال خواب بعد از جراحی های بزرگ غیرقلبی دو تا چهار روز بعد از عمل به طول می انجامد؛ اما اختلالات خواب بعد از جراحی قلبی در صورت عدم درمان می تواند برای ماه ها طول بکشد. خواب و بیداری یک فرایند فیزیولوژیک در بدن است که نقش ترمیمی و حفاظتی داشته و در بازسازی قوای جسمی و هیجانی سهم بسزایی دارد.

برخی محققان به وجود نوعی ارتباط بین اختلالات خواب و حوادث قلبی پی برده اند. به طور مثال گوستافسن در مطالعه خودمی نویسد: <اختلال در شروع خواب، یک عامل خطر مستقل در ایجاد حوادث قلبی در مردان می باشد>. همچنین وی می گوید که بین خواب ناکافی و بسیاری از تظاهرات بالینی بیماری عروق کرونر مانند آنژین صدری، آریتمی قلبی، افزایش فشار خون، مشکلات تنفسی، خطر گسترش انفارکتوس میوکارد و مرگ ناگهانی ارتباط وجود دارد.

امروزه اگرچه برای پیامدهایی نظیر اختلالات خواب در بیماران قلبی از روش های دارویی استفاده می شود، اما این روش ها می توانند با بروز برخی عوارض جانبی همراه باشند. بنابراین، توجه همه جانبه به نیازهای بیماران برای پرستار، به عنوان اولین کسی که با علائم و نیازهای بیمار ارتباط دارد، از اهمیت ویژه ای برخوردار اســت الیوت و همکاران، در این راستا، اقدامات مختلف پرستاری به عنوان شــیوه های درمانی تکمیلی جهت کمک به بیماران برای دستیابی به نیازهای روانی و جسمانی آنان انجام شده است و یکی از روش هایی که در سال های اخیر مورد توجه همگان قرار گرفته است، استفاده از درمان های مکمل پس از جراحی قلب می باشد. یکی از پرطرفدارترین روش های طب مکمل ماساژ درمانی است و در میان درمان های مکمل، ماساژ در رتبه سوم از نظر شیوع استفاده برای بیماران می باشد . تحقیقات انجام شده نشان داده است که ماساژ درمانی یک مداخله مؤثر پرستاری است و باعث آرام سازی، و کاهش درد و استرس در بیماران قلبی ؛ سکته مغزی و کاهش استرس در زنان باردار می شود لیکن شواهد کافی در مورد اثربخشی آن در اختلال خواب ناشی از جراحی بای پاس عروق کرونر در دسترس نمی باشد.

از بین انواع مختلف ماساژ، ماساژ سوئدی، ماساژی آرامش بخش است که اساس آن را پروفسوري بنام پرهنريک لينک در آغاز قرن نوزدهم ارائه داد و دارای فواید دیگری نظیر افزايش جريان خون، آرام کردن ذهن و جسم، کاهش استرس و فشار عضلاني و افزایش سطح سلامتي نیز می باشد . آلبرت و همکاران در طی مطالعه خود بيان نمودند که ماساژ سوئدي تأثير بيشتري بر کاهش استرس و اضطراب بيماران تحت جراحي قلب باز دارد و از طرف دیگر بیل هالت و ماتا نيز در طي مطالعه خود به اين نتيجه رسيدند که براي بيماراني که داراي سطح بالاي اضطراب و استرس هستند بايد از تکنيکهاي سطحي ماساژ استفاده کرد. از طرف دیگر، ویل کینسون و همکاران معتقد هستند که استفاده از درمان های مکمل شامل ماساژ و رفلکسولوژی در خدمات مراقبت سلامتی هنوز بحث انگیز اســت. وجود این گونه تردیدها در جوامع و حتی در میان جامعه پزشکی، یکی از چالش های اصلی موجود برای ورود این اقدامات به مجموعه عملکرد پرستاری می باشد و همین امر لزوم وجود یک پشتوانه غنی تحقیقاتی برای ورود هر چه سریع تر این مقوله به مداخالت پرستاری را ضروری می سازد، زیرا وجود یک راهنمای علمی مناسب برای پرستاران، آنها را در انجام مراقبت های با کیفیت بالا و بر اساس شواهد علمی حمایت می نماید. با توجه به این که آمار موجود بر شیوع بالایی مشکلات مربوط به خواب بعد از عمل جراحی قلب دلالت دارد و درمان های متداول نیز به لحاظ اثربخشی و مقبولیت مورد نقد و بررسی بیشتر قرار دارند؛ آرامش پارس بر آن شد تا با طراحی این مقاله، تأثیر ماساژ درمانی بر کیفیت خواب بعد از عمل بیماران تحت جراحی پیوند عروق کرونر را مورد بررسی قرار دهد.

آوریل 18, 2019
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.