درمان تیک عصبی با ماساژ

عزیزان محترمی که ماهیچه های صورت شان پرش دارد و تیک پیدا کرده است می توانند از روغن بنفشه خالص یعنی بنفشه طبی که در پایه روغن زیتون در مدت 20 دقیقه جوشانده شده است هر روز یک قاشق مربا خوری میل کنند و صورتشان را هم با این روغن ماساژ دهند.

و در بحث تیک عصبی و پرش اعضاء باید از تقویت کننده های عصبی :

یک قاشق چایخوری سنبله طیب با عسل صبح زود میل کنند .

و از ترکیب گل بهار نارنج با عسل یک قاشق چایخوری اول مغرب مصرف کنند.

اصولا چون ریشه تیک های عصبی ناشی از هیجانات و یا استرس های شدید میباشد لذا نمی توان از تاثیر مثبت ماساژ (توسط ماساژور حرفه ای) بر روی این عارضه بسادگی گذشت.

زیرا ماساژ با یکسان سازی جریان خون در سرتاسر بدن ، انتقال آرامش از طریق انرژی دستها و کنترل نمودن هیجانات و استرس ها بسادگی و بدون عوارض می تواند درمان گر بسیاری از تیک های عصبی باشد.

علت‌ تیک عصبی چیست ؟

 زمانی اعتقاد بر این بود كه تیك‌ ها علاءم بیرونی احساسات سركوب شده و كشمكش‌های درونی ‌اند. امروزه در بسیاری از نقاط جهان آن را تركیبی از عوامل محیطی و زیستی می ‌دانند.تیک تقریباً در یک سوم موارد،پایه ژنتیک دارد،اما در برخی حالات ممكن است.این عادت از طریق تقلید به دست آید.همچنین مشخص شده است كه رفتارهای تیكی در زمان فشارهای عصبی افزایش می ‌یابد كه این امر به “تیک عصبی” منجر می ‌شود.

در صورتی كه از وجود تیك‌ های عصبی در كودکتان رنج می‌ برید،نكات زیر را در نظر داشته باشید باشید:

 كاهش فشار روحی:

به لحاظ این كه رفتارهای تیكی غالباً با فشار روحی تشدید می‌ شوند،مواردی را در زندگی كودك ‌تان جست ‌و جو كنید كه ممكن است منشأ ناراحتی یا نگرانی او باشند.مثلا ببینید آیا او تلاش می‌ كند كه از تكالیف مدرسه و درس‌ها عقب نمانند؟ آیا انتظارات ورزشی او بالاست؟
برای كاهش تنش‌های احتمالی كودك و ایجاد آرامش و اطمینان در او،تا آنجا كه ممكن است موقعیت‌های فشار زا را از بین ببرید و با او مهربان باشید.تعداد تیك ها اغلب با كاهش فشار روحی،تقلیل می‌ یابند.

چه باید كرد؟

 یكی از نكاتی كه درباره ی تیك ‌ها حائز اهمیت است،نوع برخورد و نگاه عوام به آن است كه باعث می ‌شود،فرد مبتلا دچار احساس ناخوشایندی شود و خود را از انظار پنهان كند و در صورت افزایش بیش از حد این اختلال،حتی در رفتارهای اجتماعی او نیز تاثیر بگذارد.
اگر افراد با نشانه‌ های طولانی‌ مدت تیك مواجه شدند،باید برای جلوگیری از اختلالات وسیع تر به روان ‌پزشك یا روان ‌شناس مراجعه كنند.

چیزهای ترش و تندو تیز برایشان سم است و نباید مصرف شود.

درمان تيک

براي درمان اين عارضه در درجه اول بايد محيط خانواده مورد بررسي قرار گيرد و به اطرافيان بايد اين موضوع را گوشزد کرد که انتظارت بيش از حد و فشار آوردن روي فرد براي ترک يا کاهش اين رفتارها نه تنها مفيد نيست ، بلکه نتيجه ي عکس مي دهد وباعث تشديد آن مي شود. لازم است والدين درجريان تربيت فرزندان خود، سن و ظرفيت آنها را به دقت در نظر بگيرند و از شيوه تربيتي مبتني برتشويق به جاي تنبيه استفاده کنند. يعني در مواقعي که کودک تيک ندارد به وي بيشتر توجه و نگاه کنند و بيشتر با او صبحت و يا او را مورد نوازش قرار دهند و برعکس در مواقعي که حالتهاي تيک را از خود نشان مي دهد، بي اعتنايي کنند و وانمود کنند که اين حرکات او را نمي بينند .

وجود اين عارضه گاهي مواقع ازچند هفته تا چند ماه به طول مي انجامد ودر مواردي هم به چند سال مي رسد. از جهت ديگر امکان دارد حالت پرش ” گونه ” پيدا کند و ازنقطه اي به نقطه ديگر منتقل شود .

يشنهاد به افرادي که داراي اين عارضه هستند توصيه مي کنيم که با توجه به غير ارادي بودن اين رفتارها ، از متمرکز شدن روي آنها پرهيز کنند و درمواردي که تيک دوام پيدا کرد حتماً به روان شناس مراجعه نمايند ، تا در جريان مشاوره و درمان قرار گيرند واحياناً اگر روان درماني پاسخ نداد، به درمان دارويي بپردازند.

تیک عصبی و درمان آن:

تيک که بعضي ها به آن انقباض عادتي هم مي گويند عبارت است از حرکات ناگهاني وسريع غيرارادي و تکراري که شبيه انقباض وتکان يک عضله است. تيک ممکن است در يک يا چند دسته از عضلات يا در يک عضو ظاهر شود.اين حرکات ظا هرا به منظور خاصي صورت نمي گيرد ولي بي علت و بدون انگيزه هم نيست و در کودکان شاد، راضي، ايمن و متعادل از نظر رواني و عاطفي و هيجاني کمتر ديده مي شود. بين شدت تيک و شدت واکنشهاي عاطفي و هيجاني همواره رابطه نزديک وجود دارد و غالبا بر اثر استرس بدتر مي شوند. تيک مي تواند هر گروه از عضلات را در گير کند.

تيک ها به سه دسته عمده تقسيم مي شوند:

1- تيک گذراي دوران کودکي

2- تيک هاي مزمن

3- سندرم ژيل دلاتوره

1 _تيک گذراي دوران کودکي شايعترين اختلال حرکتي در دوران کودکي است، در پسرها شايعتر است و اغلب سابقه فاميلي در اين گونه بيماران مثبت است .

اين تيک ها شامل : چشمک زدن يا حرکات صورت ؛ صداهاي گاه و بي گاه ناشي از پاک کردن گلو ( تک سرفه )

اين اختلال براي هفته ها تا کمتر از يک سال باقي مي ماند و احتياج به دارو درماني ندارد. اين تيک ها معمولا در هنگام خواب از بين مي روند و در طي فعاليتهاي روزانه کاهش مي يابند و در واقع نوعي تخليه رواني است. اين نوع تيک ها معمولا در سروگردن ظاهر مي شوند.

ميزان هوش در ايجاد تيک هيچ دخالتي ندارد . به کرات ديده شده است که تيک همراه ساير علائم و مشکلات رواني مخصوصا بيقراري و خستگي زودرس، عضبانييت، ترس، اختلال خواب و اشتها، جويدن ناخن و حتي اگزماي کودکان بوده است.

2 _اختلال تيک حرکتي مزمن

اين اختلال در کودکان بروز مي کند و تا بزرگسالي باقي مي ماند .اين تيک بطور مشخص بيش از سه گروه از عضلات را بطور همزمان درگير ميکند و ممکن است در تمام دوره زندگي بروز کند.

3_ سندرم ژيل دلاتوره

حالتي است که در تمام طول زندگي وجود دارد و شيوع آن 1/2000 ميباشد و شروع آن از سن 2 تا 21 سالگي است و ژن آن بصورت اتوزومال غالب به ارث مي رسد و علاوه بر تيک ؛ اختلال وسواسي و اختلال پيش فعالي و کاهش توجه بصورت مکرر ديده ميشود. بطور کلي تيک حرکتي همراه حرکات متعدد رو به بالاو پايين در صورت، پلکها، گردن و شانه ها است همراه با تيکهاي صوتي شامل صاف کردن گلو؛تو دماغي حرف زدن؛ حالت نيشکون گرفتن، بد دهني ، پّژواک گوئي، مکرر گوئي ، تقليد حرکات ديگران ، بيان صداها غير قابل کنترل است و مکررا ارتباطات اجتماعي بيمار را به خطر مي اندازد و پيش آگهي نهائي بيماري را اغلب ميتوان با ارزيابي شدت شکايات در دوره نو جواني بر آورد کرد.دارو درماني زماني بايستي در نظر گرفته شود که تيکهاي حرکتي يا صوتي بطور مشخصي در ارتباطات اجتماعي و تحصيلي کودک مداخله کند. در درمان تيک نبايد به نوع تيک اهميت داد بلکه بايد کودک را درمان کرد. وادار کردن کودک به اينکه جلو آينه بايستد و خود را در هنگام تيک تماشا کند يا روشهاي ديگري مانند معالجه با برق ، و نظاير آن مؤثر نيست. آرام و مساعد کردن اوضاع خانواده کودک ، رفع مشکلات درسي وتطبيق با مدرسه ، بخصوص اگر تيک در سنين دبستان و به علت مسائل درسي ظاهر شده باشد روش مؤ ثري است

انواع تيک بر حسب مدت پايداري:

1-تيک هاي گذرا: کمتر از 12 ماه تداوم مي يابند (نيازي به درمان خاصي ندارند).
2-تيک هاي مزمن: بيش از 12 ماه تداوم مي يابند (نياز به مراجعه به پزشک و درمان دارويي دارند).

نکاتي درباره تيک ها:

1-تيک ها با افزايش استرس، خستگي، هيجانات مثبت و منفي، و گرما، تشديد و افزايش مي يابند.
2-هر چه بيشتر حواس فرد مبتلا به تيک معطوف شود، تيک نيز افزايش مي يابد.
3-هنگامي که فرد کاملا غرق انجام فعاليتي گردد بطوري که تمام حواس خود را متمرکز آن فعاليت خاص ميکند،،تيک نيز کاهش يافته و يا کاملا ناپديد ميشود.

4-تيک ها کاملا غير ارادي نيستند و فرد ميتواند براي مدت کوتاهي جلوي آنها را بگيرد.اما پس از مدتي ديگر مقابله با تيک غير ممکن گرديده و فرد ناچار به تسليم خواهد شد.تيک راهي است براي تخليه فشار ها و تنشهاي رواني و جسمي در فرد مبتلا،بنابراين سرکوب آن استرس زا ميباشد.

5-معمولاً 25 درصد کودکان دچار تيک شده که در اين ميان سهم پسران 4 برابر دختران است.
6-اغلب تيک ها با افزايش سن کودکان محو و برطرف ميشوند، اما در مواردي نيز ممکن است تيک در بزرگسالي نيز تداوم داشته باشد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.